LAVIČKA DO SVAHU
CO:     Vyhlídkový mobiliář
KDY:     2019
KDE:     Znojmo
STAV:     Realizace

V rámci projektu Tvoříme Znojmo, což je znojemská verze participativního rozpočtu, jsme vymysleli a vytvořili vyhlídkový mobiliář na jednom z nejdůležitějších a nejkrásnějších míst Znojma. Návštěvníci tak už nemusí sedět na trávníku, nebo lavičkách bez opěradel a můžou si užívat výhled a přitom komfortně spočinout.

Mobiliář kombinuje sezení na lavičce, ležení na lehátku a možnost uspořádání pikniku na platformě. Mobiliář se také osvědčil jako dětská prolézačka soudě dle množství otisků dětských tlapiček. 
WHAT:     Sightseeing furniture
WHEN:     2019
WHERE:     Znojmo
STATE:     Built
As part of the Znojmo participatory budget project, we invented and created sightseeing furniture in one of the most important and beautiful places in Znojmo. Visitors no longer have to sit on the lawn, or benches without backrests and can enjoy the view while resting comfortably.
The furniture combines sitting on a bench, lying on a lounger and the possibility of a making picnic on the platform. It has also proved to be a children's climbing frame judging by the number of children's paw prints.
Back to Top