Znojemské léto
CO:     rekonstrukce a dostavba
PRO:    soukromá osoba
KDE:     náměstí Svobody, Znojmo
KDY:     2016-2018
STAV:     realizace
SPOLU S:     Ing. arch. Tomáš Pospíšil
STATIKA:     Statika3 Structure s.r.o.
DODAL:      Schody Rebus (květníky), Zámečnictví Krč, Truhlářství ZdeNo
Dům se nachází na kraji památkové rezervace v místě bývalého hradebního příkopu. Jde o příklad kvalitního funkcionalismu od drážďanského architekta Ericha Veidla z roku 1932. Tato stavební vrstva je ve Znojmě poměrně ojedinělá.
Ke spolupráci nás oslovila velká rodina, která zde v jednom z bytů žije, se zdánlivě jednoduchým zadáním. Rozhodli se propojit dvě podlaží, svůj byt zvětšit o část dalšího bytu o patro výše a druhou část předělat na malý byt k pronájmu. Stavebníci si uvědomují jedinečnost místa, a proto nechtěli jít cestou stěhování, ale zvýšení komfortu stávajícího bydlení.

Předmětem projektu byla změna dispozice, nové schodiště, které zabere minimum prostoru, zabydlení a zastínění teras. Zdánlivě malé zadání, které se ve výsledku promítlo do drobných zásahů v rámci celého domu. Zase se zde potvrdilo, že i malá rekonstrukce může být komplikovanější než novostavba.
Do domu jsme zasahovali s respektem. Odstranili jsme nevhodné nánosy a nové zásahy přizpůsobili charakteru domu. Největším viditelným vstupem byla kovová subtilní konstrukce ohraničující prostor teras, která je zaklíněna do stávajícího objemu. Naše zásahy nejsou kontrastní, vše splývá v jeden logický celek. Dřevěná paluba, velká okna, vestavěné květináče z broušeného betonu plné bylinek, bílá plachta nad hlavou, která ve větru šustí, a výhled do Národního parku Podyjí. Útulná terasa se pro obyvatele stala dalším pokojem, kde tráví celé léto.
Back to Top